آخرین به‌روز رسانی : ۲۰ / ۶ / ۱۳۹۷   امروز : پنجشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۸
   جستجو در سایت : در :   

      صفحه نخست > متن جلسات > دعاي بيست و ششم صحيفه سجاديه - جلسه سوم

پایگاه اطلاع رسانی مهندس سید مجتبی حسینی - دعاي بيست و ششم صحيفه سجاديه - جلسه سوم

حق همسايگان و دوستان و آشنايان
دعاي بيست و ششم صحيفه سجاديه - جلسه سوم
برگزار شده در تاريخ 2 مهرماه 91

 


جلسه سوم از دعاي 26 صحيفه سجاديه (همسايگان وآشنايان)

وَاجْعَلْنِى اللَّهُمَّ اَجْزى بِالْاِحْسانِ مُسيئَهُمْ، وَاُعْرِضُ بِالتَّجاوُزِ عَنْ ظالِمِهِمْ، وَاَسْتَعْمِلُ حُسْنَ الظَّنِّ فى كآفَّتِهِمْ، وَ اَتَوَلّى‏ بِالْبِرِّ عآمَّتَهُمْ، وَاَغُضُّ بَصَرى عَنْهُمْ عِفَّةً

بارخدايا مرا توفيق ده كه بدكارشان را به احسان پاداش دهم، و از ستمكارشان با گذشت و بخشش صرف‏نظر كنم، و نسبت به همه آنان نيك‏گمان باشم، و با همه آنان به نيكى رفتار كنم، و چشم از خطاى آنان عفيفانه بپوشم.

به عبارت ديگر بايد اين صفات را دارا باشيم. دقت کنيد که حضرت سجاد عليه السلام در زماني که امام زمان بوده اند دارند اين دعا را مي کنند. امام آن زمان دارند بيان مي کنند که رابطه با کسي که به ايشان بدي کرده ؛ چگونه بايد باشد؟ : چگونه؟: وَاجْعَلْنِى اللَّهُمَّ اَجْزى بِالْاِحْسانِ مُسيئَهُمْ، وَاُعْرِضُ بِالتَّجاوُزِ عَنْ ظالِمِهِمْ با نيکي کردن ، به بدکاران جزا دهم! يعني جزاي آدمي که به امام زمان بد کرده ، از طريق ايجاد رعب و وحشت نبوده ، از طريق نيکي و ايجاد احساس شرمندگي بوده است. بله، بايد جواب داد؛ اما با نيکي و احسان. اين امامي که اين دعا را مي خواند، دعاي علني نبوده ، و سالها بعد از حيات امام اين دعاها به دست ديگران منتشر شده است. روش امام زمان اين است. اميرمومنان عليه السلام مي فرمايد : روي قائمه شمشير پيامبرصلوات الله عليه اين سه جمله بوده است: صل من قطعک ؛ قل الحق ولو علي نفسک؛ احسن من اساء اليک [1] بدي را بدي سهل باشد جزا- اگر مردي، احسن الي من اسا. اگر مردي قانون نيوتن را در روابط انساني بشکن. نيروي متقابل وارد مکن. وَ إِذَا حُيِّيتُمْ بِتَحِيَّةٍ فَحَيُّوا بِأَحْسَنَ مِنْهَا أَوْ رُدُّوهَا إِنَّ اللَّهَ کَانَ عَلَى کُلِّ شَيْ‌ءٍ حَسِيباً [2] جواب سلام را يا همان طور بده، يا بهتر ! شير را بچه همي ماند به او – تو به پيغمبر چه مي ماني؟ بگو! (مثنوي ملاي رومي) آمار بياوريد بگوييد چند نفر در زمان خود پيامبر از زور شمشير اسلام آوردند؟ درصد بگيريد چند درصد؟ انصار؟ اصحاب پيامبر؟ پيروي کردن از ائمه با داد و فرياد نيست! داد مي زند که «پدر و مادرم فدايت يا حسين!» بعد ماشينش را جلوي خانه مردم پارک مي کند مي آيد هيئت! حاضر نيست در فضاي تنگ هيئت يک جا باز کند کس ديگري هم بنشيند! حاضر نيست اگر غذا کم تهيه شده، امشب را او نخورد تا يک نفر ديگر بخورد!

وَاُعْرِضُ بِالتَّجاوُزِ عَنْ ظالِمِهِمْ حال گيري از ظالمان در سيره ائمه نيست. از اين و آن حل مي گيريم ، بعد شب جمعه مي رويم در خانه خدا دعاي کميل مي خوانيم و مي خواهيم: ان تسامحني! مي فهمي اصلا ان تسامحني يعني چه؟ يعني خدايا، شتر ديدي؟ نديدي! حالا از خدا توقع داري با تو اين معامله را بکند ولي خودت با مردم چنين معامله اي نمي کني! خدا به نوع رفتار ما با هم اهميت مي دهيد. وقتي به تشييع جنازه مومني مي رويم، به ما اموخته اند که در نماز ميت بگوئيم: اللهم انا لا نعلم منه الا خيرا! و انت اعلم به منا . اين ازآن دروغهاي حلال است! اگر به خودمان بود، شايد نمي توانستيم بگوئيم. ولي وقتي در نماز ميت قرار گرفت، بايد بگوييم که «خدايا ما از اين ميت، جز خوبي چيزي نمي دانيم! و البته تو از ما به او آگاهتري» خدا مي گويد: اينها صفت ستاريت مرا پيشه کرده اند! پس من اول خودشان را مي آمرزم، بعد هم آن ميت را! البته، وقتي هم هست که خود «بخشش» مي تواند ظلم باشد! ظلم به ديگران، يا ظلم به همان آدم خطاکار. ترحم بر پلنگ تيز دندان – ستمکاري بود بر گوسفندان بايد دقت کرد و ديد که کدام انتخاب مي تواند پله ترقي باشد؟ انتقام از روي غيظ؟ عفو از روي ترس؟ نخير! هر دوي اين ها بد است. بخشيدن مال موقعي است که «حق» داري! و «توان» هم داري، اگر حق نداشته باشي و توان هم نداشته باشي، بخششي نمي تواني بکني.

وَاَسْتَعْمِلُ حُسْنَ الظَّنِّ فى كآفَّتِهِمْ، در مورد همه آنها حسن ظن بکار ببرم! ما بعکس آن چه امام سجادعليه السلام از خدا مي خواهد ، به بدترين حالت ممکن تعبير مي کنيم. در حالي که وظيفه مسلماني اين است که به بهترين حالت تعبير کنيم. زرنگي اين نيست که ببيني و بگويي ديدم! زرنگي اين است که اگر ديدي ، خود را به نديدن بزني! يک سوم عقل ، «تغافل» است. ما خلق نشده ايم که در يک جمع معصوم و بي گناه و بي اشتباه زندگي کنيم. همه مثل هم هستيم و کسي نمي داند که چه کسي از ديگري بهتر است؟ از پيامبر رسيدند: اگر کسي گناهي کرد، شهادتش قبول است؟ فرمود: مگر قرار است فقط معصومين و شهادت بدهند؟! من عامل الناس و لم يظلمهم، و حدثهم و لم يکذبهم، و وعدهم ولم يخلفهم فهو ممن كملت مروته و حرمت غيبته و ظهر عدله و وجبت اخوته [3] کسي که با مردم تعامل داشته باشد و در اين تعاملش به مردم ستم نکند، و گفتگو کند و در اين گفتارش دروغ نگويد، و وعده دهد و از آن تخلف نکند؛ چنين فردي مروتش تکميل است و عدالتش بجاست! صفت ستاريت در همين دنيا هم هست.اگر توانستي از يک عمل زشت يک مومن ، يک وجه خير درآوري، زرنگي! ( البته بحث اجتماعي و عمومي فرق مي کند. کار و مسئوليت اجتماعي و امانت ها را بايد با دقت به دست افراد سپرد) در برخي کتابها آمده زياد شيعيان و محبين ما را مورد عيبجويي قرار ندهيد، اگر يک قدمشان لغزيد، قدم ديگري را درست برمي دارند. انه اذا زلت لهم قدم ثبت لهم اخر[4] فکر کن اگر خدا آبروي تو را ببرد، چه مي شود؟! به شکرانه اين ستاريت الهي، براي ساير مومنين هم ستار باش. آبروي ديگران را حفظ کن

وَ اَتَوَلّى‏ بِالْبِرِّ عآمَّتَهُمْ، و بر همه آنهايي که ولايت دارم ، نيکي کنم اينجا ، امام معصوم دارد دعا مي کند و هيچ گزينشي هم در کار نيست! به همه ! همه را زير پوشش نيکي خود بگذارم. من که بر اين ها ولايت دارم همه را ..يکسان ببينم. و اگر فرقي هم هست در بين شيعيان و مومنين نباشد. و حق غير شيعيان و غير مومنين هم سرجاي خود محفوظ باشد و به خاطر برتري اينها حق آنها پايمال نشود. امام صادقعليه السلام شبها مي رفت به مستمندان غذا مي داد. گفتند: اين که برايش غذا و نان بردي، يهودي است!! فرمود: بله، مي دانم، اگر مسلمان بود، نمک هم مي گذاشتم! تفاوت در حد نمک است ، نه نان! آنها «کهف الوري» هستند. غار نجات همه اند. گزينش ندارد دم در غار! شب سرد زمستاني و بارش برف و سرما، دم در غار دربان نگذاشته اند که کسي را راه ندارد! ما که به لياقتمان وارد کهف نمي شويم! وَاَغُضُّ بَصَرى عَنْهُمْ عِفَّةً، و چشم از ديدن ناپاکي ها ببندم ، از روي عفت! ديدن زشتي و عورت مومن حرام است. عورت ، آن چيزي است که مي ترسد تو ببيني و بروي بگويي! امام صادقعليه السلام فرمود: [5] إنما عنى عورة المؤمن أن يزل زلة ، أو يتکلم بشيء يعاب عليه ، فيحفظ عليه ليعيره به يوما ما.! اين که لغزشي از مومني را ، يا کلامي از او را نگهداري تا روزي عليه او بکار ببري اين يعني عورت بيني! چشم پوشيدن از حرام، انواع و اقسام دارد؛ يکي از اقسام آن همين است. شمشير پيامبرصلوات الله عليه و اله بالا نمي رفت مگر آن که به نفع آن طرف بود! حتي در جنگ با دشمني که مجبور هستي خونش را بريزي ، نگاه يک نگاه منعفتي است. او هر چه در اين دنيا بماند بيشتر گناه مي کند و ممکن است دست به ظلم بزرگتري بزند. اين شمشير براي کينه توزي و عقده گشايي بالا نمي رفت . در آيه خود قرآن هم دقت کنيد: مي فرمايد : و اعدوا لهم نفرموده : اعدوا عليهم

________________________________________

[1] - با کسي که با تو قطع ارتباط کرده، بپيوند! و حق بگو حتي اگر بر ضد تو باشد، و به کسي که به تو بدي کرده نيکي کن. [2] - و چون به شما درود گفته شد ، شما به [ صورتى ] بهتر از آن درود گوييد ، يا همان را [ در پاسخ ] برگردانيد ، كه خدا همواره به هر چيزى حسابرس است . ﴿النساء، 86﴾ [3] - اصول كافي [4] - الخصائص الحسينيه (آية الله الشيخ جعفر التستري ) – عنوان هفتم – باب دوازدهم [5] - وسايل الشيعه ج 2: باب تحريم تتبع زلاّت المؤمن ومعايبه [1409]: محمد بن الحسن بإسناده عن أحمد بن محمد ، عن البرقي ، عن ابن سنان ، عن حذيفة بن منصور قال : قلت لأبي عبدالله ( عليه السلام ) : شيء يقوله الناس : عورة المؤمن على المؤمن حرام ، فقال : ليس حيث يذهبون ، إنما عنى عورة المؤمن أن يزل زلة ، أو يتکلم بشيء يعاب عليه ، فيحفظ عليه ليعيره به يوما ما.! از امام صادق عليه السلام پرسيدم: مردم مي گويند عورت مومن بر مومن حرام است. فرمود: منظور آن چيزي نيست که برداشت مي کنند. منظور از عورت مومن اين است که لغزشي از او سر بزند، يا چيزي بگويد که بر آن او را عيب بگيرند. و آن را نگه دارند تا روزي بر او خرده بگيرند! و همچنين است : حديث بعدي در همين باب [1410] ـ وبإسناده عن محمد بن علي بن محبوب ، عن محمد بن عيسى ، عن الحسن بن علي ، عن عبدالله بن سنان ، عن أبي عبدالله ( عليه السلام ) قال : سالته عن : عورة المؤمن على المؤمن حرام ؟ فقال : نعم ، قلت : أعني سفليه ، فقال : ليس حيث تذهب ، إنما هو إذاعة سره.


 


جهت دانلود و استفاده از فايل صوتي، از اين لينک استفاده نمائيد.

براي دريافت "نسخه Pdf اين مطلب" اينجا كليك كنيد.

نقل مطالب با حفظ حقوق معنوي پایگاه و با اشاره به مشخصات كامل مطلب بلامانع است.بهترین بخش سایت از نظر شما کدام است؟


کتاب‌ها
مقالات
سخنرانی‌ها
در رسانه
پرسمان
متن جلسات
اطلاع‌رسانی
آخرین گفتار

تعداد بازدیدهای امروز : 4
تعداد بازدیدکنندگان امروز : 4
تعداد بازدیدهای دیروز : 51
تعداد بازدیدکنندگان دیروز : 12
تعداد بازدیدهای کل : 262869
تعداد افراد آنلاین : 9
تعداد کل مطالب : 107
تعداد کل نظرات : 74

صفحه اصلی   |   درباره ما   |   ارتباط با ما


1391 © All Rights Reserved
کلیه‌ی حقوق این سایت متعلق به پایگاه اطلاع‌رسانی مهندس سید مجتبی حسینی می‌باشد.
این سایت با نسل پیشرفته مرورگرها نظیر کروم ، فایرفاکس ، اپرا ، سافاری و یا نسخه جدید اینترنت‌اکسپلورر که به‌راحتی و به‌شکل رایگان از لینک‌های ارائه شده قابل دانلود و نصب است؛ سریعتر، زیباتر و بهتر دیده می‌شود.